GENEL BAKIM

GENEL BAKIM

  • Sulama:

 

Bitkiler susuz yaşayamazlar. Genellikle yağmur suları çimlerin beslenme ihtiyacını karşılarlar. Ancak yağışların azaldığı ilkbahar sonu ve yaz aylarında çimlerin suya ihtiyaçları artar. Bu nedenle çim sulaması özel bir ilgi ister, sulamanın zamanı ve miktarı çok önemlidir. Ayrıca en önemli hususlardan bir tanesi de toprak yapısıdır. Kumlu ve hafif topraklar, killi ve ağır topraklardan daha çok suya ihtiyaç duyarlar. Bu dönemlerde 1 m2 çim alana 10 lt su verilmelidir. Susuzluğun ilk belirtisi çimlerdeki yaylanmanın azalmasıdır. Çime bastığınızda eğer çim tekrar eski haline gelmiyorsa susuzluk başlamış demektir. Üniversitemiz içerisinde bulunan çim alanlar yaz ayları süresince hemen hemen hergün gece ve gündüz olmak üzere sulanmaktadır. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında sulamanın verimini arttırmak ve güneş ışınları ile suların buharlaşmasını en aza indirgemek için gece sulamalarına ağırlık verilmektedir. Bu nedenle personelimizi gece sulama faaliyetlerinde çalıştırmaktayız. Çim alan içinde kalan ağaç ve çalıların ayrıca sulanmasına gerek yoktur. Ancak çim dışındaki alanlarda ve yol boyundaki ağaçlar elle ve su tankeri ile sulanmaktadır. Ayrıca kampus alanı içindeki kavşak ve göbeklerdeki çiçeklerde bu su tankerleri ile hergün sulanmaktadır.

 

  • Çim Biçme:

Biçim, çim alanların en önde gelen bakım işlemlerinden birisidir. İyi bir çim görünüşü, güzel bir yeşil alan için çim biçiminin düzgün yapılması gerekmektedir. Biçim yapacak olan makinaların bıçaklarının keskin ve bakımlı olmaları da önemli bir etkendir. Üniversitemiz çim alanları düzenli olarak ortalama 6 – 7 günde bir biçilmektedir.

  • Ot Temizliği:

Yabancı otlar çimlerin gelişmesi için gerekli besin maddelerini ve suyu kullanarak çimlerin yaşamalarını engellemektedir.Çim alanlarda yabancı otlar ile mücadele için 2 – 4D. Amin içerikli ilaçlar kullanılır. Uygulama rüzgarsız havalarda yapılmalı ve alan en az bir gün sulanmamalıdır. Üniversitemiz konumu itibariyle dağlık bir arazide kurulmuştur. Bu nedenle üniversitemiz içerisindeki yapılmış olan çevre düzenleme çalışmaları rüzgarların etkisiyle çevre alanlardan uçarak gelen yabancı otların istilasına uğramaktadır. Üniversitemiz genelinde bu amaçla el tırpanları, çapalar ve insan gücü ile ot temizliği yapılmaya çalışılmaktadır.

  • Gübreleme:

Çimlerin ve bitkilerin ihtiyaç duyduğu bitki besin maddeleri suni gübreler veya organik gübreler ile karşılanabilir.

  • Budama:

Genel olarak budama mevsimi olan sonbahar ve ilkbahar aylarında yapılmaktadır. Üniversitemiz içerisindeki bitkilerde budama mevsimlerine uygun olarak yapılmaktadır. Ağaçlarda budama, ağacın gelişimini engelleyen ve kuruyan dalların kesilmesi ile yapılır. Ayrıca yol kenarındaki ağaç ve çalılar görüşü ve trafik işaret levhalarını kapatmayacak şekilde budanır. Çevre düzenlemesinde kullanılan bitkilerde bulundukları konuma göre çit, top ve gruplar halinde şekiller verilerek budanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir